Normalan kuk je mehanizam koji funkcioniše po sistemu “ključ-brava”. Zglob kuka je nezamenjiv mehanizam koji omogućava pokretnost i prenos snage sa mišića zadnjih nogu na telo. Površina zglobne hrskavice koja je podmazana zglobnom tečnošću omogućava pokrete. Ukoliko iz bilo kojih razloga dođe do poremećaja u ovim idealnim odnosima - to dovodi vremenom do ozbiljnih problema u kretanju životinje.
Displazija kukova (dysplasio coxae) je termin koji označava brojne specifične razvojne anomalije koje obuhvataju zglob kuka životinje, gde je glava butne kosti nedovoljno duboko u jami karlične kosti - karličnoj čašici, acetabulumu, ili je blago izmeštena iz njega. Nekad je ova promena jedva uočljiva, sve do slučajeva kada se jasno vidi i manifestuje bolom i šepanjem životinje. Zbog toga je uvedena ocena stanja kukova kod rasa pasa posebno sklonih displazijama.Što je vrednost Norberg - Olsonovog ugla veća, manja je verovarnoća da glava butne kosti "isklizne" iz ležišta na kome treba da se nalazi tj. oblik i dubina acetabuluma su više odgovarajući |
Radi se o naslednom oboljenju, no na razvoj bolesti uticaj imaju i razni drugi faktori, kao što su, brz rast i preterana fizička aktivnost kod mladih pasa. Obolele jedinke bolest često prenose na potomstvo.
Grafički prikaz displazije kuka |
Na teritoriji naše zemlje postoji više veterinarskih stanica, medju kojima je i "PANVET", koje imaju pravo (licencu) snimanja i očitavanja RTG snimaka kukova i laktova od strane Kinološkog Saveza Republike Srbije.
Sertifikati izdati od strane naših veterinara šalju se u Savez na overu i tek tada je to zvanično priznat dokument koji se priznaje i od strane FCI-a i zemalja koje su članice FCI-a...
Po klasifikaciji koja se kod nas priznaje stepeni displazije se označavaju sa: HD A, HD B, HD C i HD D.
Klasifikacija stanja displazije kukova pasa, internacionalna i nacionalna |
Uzroci nastanka displazije nisu u potpunosti razjašnjeni, ali postoje predisponirajući faktori koji
imaju veliki uticaj na njegov nastanak, a to su :
- genetske predispozicije
- brz rast i naglo povećanje telesne mase
- neizbalansirana ishrana ( nepravilni odnos vitamina i minerala )...
Često se dešava da vrlo mladi psi već u uzrastu od 3-4 meseca pokazuju znakove nesigurnog kretanja koja je obično posledica nestabilnosti kukova. U kasnijem dobu psi mogu da pokazuju različite stepene slabijeg oslanjanja na zadnje ekstremitete, ukočen hod, ali isto tako psi u ovom uzrastu uopšte ne moraju da pokazuju bilo kakve kliničke znakove, a da kada dođu na snimanje kukovi ne budu idealni.
Blaga displazija kuka kod psa (desno) u odnosu na normalan kuk (levo) |
Na tržištu postoje i posebne medicinske hrane koje su po svom sastavu takve da ojačavaju muskulaturu, kao i sastav zgloba i na taj način olakšaju kretanje psa. Ove hrane su tako izbalansirane da sadrže optimalnu koncentraciju glukozamina i hondroitina koji su bitni za funkcionisanje zglobova.
Kuk psa |
Na žalost smanjivanje bola ne daje dugoročno dobre rezultate, jer se radi o progresivnom oboljenju, pa se često mora pristupiti i hirurškim intervencijama koje mogu u potpunosti promeniti kvalitet života jedinke na bolje ( intervencije dovode do bezbolnosti kuka ). U svetu jedna od tehnika koja je na prvom mestu je ugradnja veštačkog kuka, na žalost, kod nas, ova tehnika uglavnom nije dostupna zbog skupocenosti implantata koji se ugrađuje u psa - međutim postoje i druge, alternativne i efikasne hiruške metode putem kojih se odstranjuje bol i na taj način pas ima kvalitetniji život.
Veterinarska stanica PANVET ima dugogodišnje veliko iskustvo u hiruškom i konzervativnom lečenju displazije kukova.
Panvet tim