Displazija lakta je dosta zastupljena, ali na žalost često se na vrame ne prepozna kod pasa. U PANVET veterinarskoj ambulanti postoji adekvatna oprema, znanje i terapijski pristup ovom problemu, takođe imamo licencu i izdajemo sertifikat priznat od strane Kinološkog društva Srbije.
Zglob lakta psa |
Šta je displazija lakta?
Displazija lakta je naziv za nepravilan i neravnomeran razvoj koštanih i hrskavičavih delova tri kosti (nadlakatne - Humerus i dve podlakatne - Ulna i Radius) koji zajedno čine osnovne delove lakatnog zgloba. Predstavlja stanje kada glava nadlakatne kosti ne prijanja u potpunosti, ili je nedovoljno duboko u jami koju formiraju podlakatne kosti. Displazija lakta prema dosadašnjim saznanjima posledica je neravnomernog, ili asinhronog razvoja podlakatnih kostiju - radiusa i ulne. Usled toga pojavljuje se stepenast prelaz zglobnih površina između kostiju unutar lakatnog zgloba.Ova anatomska nepravilnost ukazuje na poremećaj razvoja hrskavičavo-koštanih nastavaka i njihovog povezivanja sa baznim delovima kostiju lakta, zbog toga ovi mali hrskavičavo-koštani delovi unutar lakatnog zgloba dovode do mehaničkih i upalnih procesa koji uzrokuju bol i razvoj daljih degenerativnih promena zglobne hrskavice.
Uzroci displazije
Nastanku bolesti sklonije su srednje i velike pasmine kao: nemački ovčar, rotvajler, retriveri, bernski planinski pas, doge, njufaundlenderi itd. Smatra se da su uzroci oboljenja prebrz rast, prevelika telesna masa, traume i napravilan unos nutrijenata, posebno kalcijuma.Displaziji lakta pogoduje jedan, ili kombinacija više patoloških procesa:
1) Nesklad zglobnih površina - izražen stepeničast prijelaz usled neusklađenog rasta radiusa i ulne (podlakatnih kostiju).
2) Nesrastanje ankonealnog nastavka kosti - nastaje zbog nemogućnosti povezivanja osifikacijskog centra ankonealnog nastavka i baze.
Uzroci ovog stanja su neskladna građa lakta i poremećaj u okoštavanju i fragmentisanje (odvajanje) medijalnog koronoidnog nastavka, koji se odvaja od ulne zbog sudaranja sa glavom radiusa (podlakatne kosti). U težim i uznapredovalim stadijumima, pas zauzima tipičan stav kada su laktovi okrenuti prema napolje, a šape prema unutra.
Displazija lakta kod psa - sve tri kosti treba da prijanjaju jedna uz drugu, a da ne postoji stepenast prelaz kao na slici. Foto: Panvet Facebook (@panvetsubotica) |
3) Osteohondritis dissecans - je zadebljanje hrskavice na medijalnom kondilu humerusa (nadlaktna kost), koje uzrokuje poremećenu difuziju hranjivih materija iz sinovijalne (zglobne) tečnosti prema dubokom sloju hrskavice, sporo okoštavanje i posledično odvajanje neokoštane od okoštane hrskavice. Rezultat je odvajanje zglobnog segmenta tzv. zglobni miš.
Za dijagnostiku je potreban rendgenski pregled, a ponekad i naprednije dijagnostičke metoge poput artroskopije i kopjuterske tomografije ( CT ) koje su kod nas u veterinarskoj medicini teško dostupne.
Prvi simptomi javljaju se u starosti 5-8 meseci starosti psa. Ova promena izaziva progresivne tegobe, što znači da će se one sa starošću životinje samo pogoršavati bez adekvatnog terapijskog pristupa.
Posledice i terapija
Posledice displazije lakta su bolnost i upala zgloba, ograničeno, usiljeno i nepravilno kretanje laktova propraćeno šepanjem prednjih nogu, kao i karakterističan stav pri sedenju i stajanju psa.Što se tiče lečenja preporučuju se nesteroidni antiflogistici, hondroprotektori - lekovi za poboljšanje zglobne tečnosti, hrskavice i za bolje podmazivanje zglobnih površina.
Postoji i mogućnost operativnog zahvata koje se ostavlja kao poslednja alternativa.
Panvet tim