Toplotni udar je stanje povišene telesne temperature (iznad 39*C za pse) gde mehanizmi tela Vašeg ljubimca ne mogu da se izbore sa visokom spoljnom temperaturom.
Tipično se ispoljava kod temperatura tela od 41°C, ili višim, i može dovesti do višestruke disfunkcije vitalnih organa životinje, kome, pa i smrti.
Sve vrste životinja mogu doživeti toplotni udar. Ipak, u odnosu na ostale kućne ljubimce, najpodložniji su mu psi.
Dostupnost hladne vode za piće i kupanje značajno smanjuje mogućnost toplotnog udara |
Ostali uzročnici hipertermije (povišene telesne temperature) mogu biti infekcije, alergijske reakcije, trovanja, maligna hipertermija podstaknuta dejstvom odredjenih lekova, poremećaj rada štitne žlezde, kao i bolest, ili povreda hipotalamusa - dela mozga gde se nalazi centar za termo-regulaciju. Kao i kod ljudi - gojazni psi, oni sa kardiološkim bolestima, dijabetičari i starije jedinke teško podnose kolebanja temperature. Životinje sa nekim od ovih poremećaja posebno su ugrožene kod viših spoljnih temperatura i na njih treba obratiti posebnu pažnju.
Psa kom je toplo vrlo često ćete videti okrenutog na leđima, na taj način pokušava da se rashladi |
Simptomi tolotnog udara su šarenoliki:
- nestbilnost ili nemogućnost hodanja, nesvestica, dezorijentacija
- izrazito čujno dahtanje
- dehidracija i ekstremna žedj
- povraćanje
- povišena telesna temperatura
- izrazito crvenilo jezika i promenjena boja desni
- izrazito retko uriniranje, čak i potpuno odsustvo uriniranja
- brzi i nepravilni otkucaji srca
- nepravilno i isprekidano disanje
- promene u ponašanju psa, napad na vlasnka i ljude u okolini
- nedostatak pljuvačke
- proliv, sluzave, pa i krvave stolice
- poremećaji zgrušavanja krvi
- tačkasta krvarenja po koži i sluznicama
- otkazivanje bubrega, mozga i jetre
- koma
- prestanak disanja i rada srca
- slabost i brz zamor prilikom rutinskih aktivnosti
Prva pomoć
Ono što prvo treba uraditi je skloniti psa sa direktnog sunca u hlad gde ima protoka vazduha, ili klimatizovan prostor kuće, ponuditi ga vodom, redukovati mu svaku fizičku aktivnost i istuširati. Voda kojom ste ponudili psa, kao i ona za tuširanje ne treba da bude ledena iz frižidera, niti ljubimca trljati ledom, jer to može dodatno suziti krvne sudove kože i izazvati šok.Pustite da pas pije hladnu vodu sa česme, u početku da to bude mala količina da ne bi došlo do povraćanja. Nije preporučljivo da se psu daju gazirana i energetska pića. Ako pas izgleda nezainteresovan za vodu, hladna, ili ohladjena nemasna i neslana pileća supa je prihvatljiva zamena.
Kupanje psa - jedna od prvih stvari koju možete uraditi ako pas ima toplotni udar |
Nemojte pokrivati, ili zatvarati psa u kavez, ili kućicu u kojoj nema dovoljnog protoka vazduha. Takodje nikako nije preporučljivo ostavljati psa u kolima, čak ni onim klimatizovanim, jer se temperatura u automobilu može povećati eksponencijalno u roku od nekoliko minuta, često sa fatalnim rezultatima za nesrećnog ljubimca.
Potrebno je odmah odvesti životinju veterinaru posle ukazane prve pomoći da bi se utvrdilo kakvo je zdravstveno stanje i da li je došlo do komplikacija. Desi se da se životinja prividno oporavi posle temperaturnog šoka, ali druge posledice u organizmu ostaju, kao što su poremećaji srčanog ritma, otok moždanih ovojnica, krvarenje u telu, otkazivanje bubrega, kolebanje krvnog pritiska i sl. koji mogu biti fatalni posle određenog vremena.
Preventiva
Pse sa posebno dugom i gustom dlakom treba pre - i u toku letnjeg vremena odvesti na šišanje i time ublažiti tegobe koje im donosi ovaj period godine. Dlaka ne treba da bude previše skraćena, da Vaš pas ne bi dobio opekotine od sunca. Redukovati svaku tešku i dugotrajnu fizičku aktivnost u toku dana. Ishrana u letnjem periodu godine treba da bude poštedjena obilne i masne hrane, sa dosta tečnosti.
Nesmetan protok vazduha vrlo je bitan za Vašeg psa u vrelim letnjim danima |
Pas u vozilu. Za uvećanje kliknite na sliku (+) Izvor: Panvet Facebook (@panvetsubotica) |
Panvet tim