Nešto o kunićima...
Kunić (Orcyctolagus Cuniculus) se sve češće pojavljuje kao kućni ljubimac u veterinarskim ambulantama. Iako ih velika većina ljudi poistovećuje sa zečevima, moramo odmah na početku naglasiti da kunić nije klasičan zec (obe roda su pripadnici iste porodice životinja sa brojnim podvrstama) i da postoje značajne razlike u veličini, načinu života i rađanja mladunaca, ponašanju i mogućnosti pripitomljvanja.
Kunić (levo) i zec (desno) |
Kunići sa druge strane su mirne životinje, žive u grupama, manjih ušiju i šapa od zeca, mogu se pripitomiti i navići na ljudsko prisustvo, izuzetno vole društvo i pažnju, radjaju slepe mladunce koji su skoro upola manji od prosečnog mladunčeta zeca.
Svakako držanje kunića kao kućnog ljubimca će biti potpuno drugačije iskustvo u odnosu na "tradicionalne" kućne ljubimce - pse i mačke na koje smo navikli. Kunići nisu predatori i nemaju slične životne navike. To su vrlo osetljive životinje i u brigu o njima treba uneti puno emocija, maženja i posvećenosti. Češće su aktivne noću zato sto vrlo dobro vide u mraku, pa je moguće da će većinu dana provesti u snu. Obavezno je da im obezbedite poneku grančicu za grickanje i seno, da ne bi prešli na grickanje Vašeg nameštaja. Kunići su veoma čiste životinje, čistije i od mačaka. Njihovo krzno nema miris, treba ga redovno blago četkati, i generalno nije ih potrebno kupati, osim lokalno u slučaju da se uprljaju blatom, ili ponekad ako su prljavi posle obavljene nužde - tada to treba učiniti samo tekućom vodom bez sapuna, ili bilo kakvih šampona. Maženje je obavezno, a najviše vole da se maze po glavi, iza ušiju, po obrazima... Rezanje noktiju je potrebno obavljati na svaka 3. meseca, ponekad i češće. Za to su Vam potrebne posebne makazice za kućne ljubimce. Kod sečenja noktiju morate paziti da ne presečete žilu koja se nalazi unutar nokta. Kunića sečenje noktiju ne boli, ali je neprijatno i normalno je da će kunić pokušati tu aktivnost da izbegne.
Kunić na pregledu u Panvet ambulanti - Subotica. Izvor: Panvet Instagram (@pan_vet) |
Dobro oprano raznovrsno povrće treba svakodnevno davati kunićima posle 4. meseca starosti u količini koja može da stane u polovinu Vaše šake. Sveže i mokro zeleno povrće pomaže crevnom sadržaju da ostane kašast, te da izadje iz creva da kunić ne bi dobio zatvor.
Što se svežeg voća tiče, ono treba da se smatra poslasticim i daje Vašem ljubimcu tek 1-2x nedeljno, najčešće u obliku nekog šumskog voća, ili kolutova banane.
Kunić ne može dugo opstati bez vode. Trudite se da mu voda u pojilici uvek bude sveža i da pojilica nikad ne bude prazna. Takođe redovno perite pojilicu da bi voda koju unutra sipate ostala čista.
Žitarice, testa, hleb, čokolada, gotovi proizvodi iz pet shopova, čips... nisu hrana za kunića i mogu izazvati čitav niz problema sa varenjem, pa čak i trovanja.
Kunići mogu živeti u stanu. Na nama je da im obezbedimo što bolji, čistiji i ugodniji dom. Kunići mogu, ali i ne moraju imati kavez. Za one koji žele da kunića čuvaju u kavezu, preporučuje se da kunić bude zatvoren samo noću. Kavez treba da bude prostran, da kunić ima gde da se okrene, legne, protegne, igra... U kavezu mora postojati prostran wc, pojilica i posuda za seno (senilica). Kavez mora biti čist! Takođe u kavez možete ubaciti igračke koje vaš kunić voli.
Kunići, uz malo strpljenja, se mogu lako naučiti gde treba da idu na WC. WC u kavezu, ili van njega treba da ima kvalitetnu podlogu - malu drvenu peletu i iznad WC-a preporučljivo je staviti senilicu. Kunić će ulaziti u WC da bi jeo seno i tako će krenuti sa obavljanjem nužde i mokrenjem. Dno kaveza i WC čistite bar jednom nedeljno, ili češće po potrebi. Za čišćenje se koristi jabukovo, ili alkoholno sirće razblaženo u vodi, nikako deterdženti i agresivne hemikalije. Ako je vaš kunić nekastriran, desiće se da ponekad upiški i u krevet. Sprečite to postavljanjem nepromočive prostirke za bebe.
Obavezno obezbedite Vaš dom pre nego donesete kunića. Zaštitite kablove jednostavnim postavljanjem kanalića za kablove, ili creva za klima uređaj, sklonite časopise, knjige i sve lako progrizive stvari.
Kunići su male, pitome i nežne životinje |
Često ćete videti svog kunića kako poskakuje i jedan deo tela, najčešće glavu, zabacuje u stranu. To je zečji ples (rabbit binky) i znak da je Vaš kunić radostan i oseća se sigurno. Ako se kunić iznenada baci na bok i prestane da se pomera, nije ništa strašno, to znači da mu se spava.
Zečiji ples
Inače agresivnost kod kunića je retka pojava, a kada je agresivan - to je obično znak zanemarivanja, neke tegobe, dugog držanja u kavezu, ili lošeg postupanja prema životinji. Za razliku od pasa i mačaka, oni svaku fizičku kaznu tumače kao direktan napad predatora - postaju konstantno uplašeni i beže od vlasnika. Takvo ponašanje je kasnije teško korigovati i zadobiti nazad njegovo poverenje.
Već smo napomenuli da su to male i osetljive životinje, fizičkim kažnjavanjem možete ozbiljnije povrediti kunića.
Disciplina i korekcija kunićevog ponašanja lako se sprovodi tako što je dovoljno da glasno dreknete na njega kada vidite da radi nešto što ne bi trebalo. Kunići brzo shvate razlog Vašeg negodovanja i vremenom koriguju svoje ponašanje. Takođe možete posle radnje koja je zabranjena da ga zatvorite u kavez na 10-20 minuta, vremenom će im biti jasno da posle određenih radnji idu u kavez i prestaće to da čine. Takođe dobro je i nagraditi lepo ponašanje, najčešće sa malo voća. Kada kunić shvati da njegova poslušnost ima rezultate, manje su šanse da se ponaša neadekvatno.
Kunići žive oko 10 godina |
Za uvećanje (+) kliknite na sliku. Izvor: Panvet Facebook (@panvetsubotica) |
Panvet tim